Loading...

W kamperze mamy zamontowaną toaletę Thetford C200, tzw. obrotową. Instalacja wodna jest ciśnieniowa, a spłukiwanie możliwe dzięki elektrozaworowi. Podczas jednego z wyjazdów zalało nam podłogę. Szybko zorientowaliśmy się, że winien jest właśnie elektrozawór.

elektrozawor-thetford

Doraźnie radziliśmy sobie rozłączaniem pompy wodnej, ale konieczna była naprawa… Internetowe porady sugerowały odkamienianie zaworu, bo to podobno najczęstsza przyczyna niewłaściwego działania. U nas to nic nie dało, ale byliśmy prawie pewni, że cewka jest w porządku.  Nie potrafiliśmy tego sprawdzić na 100%, jednak przy podłączeniu zaworu do akumulatora słyszeliśmy charakterystyczny klik… chyba działa?

Dlaczego od razu nie kupiliśmy nowego? Dlatego, że cena takiego zaworu to prawie 200 zł z przesyłką (w tanim sklepie)!!!

I wtedy w głowie zaświtało, że takie zawory montuje się np. w pralkach… Szybko spojrzeliśmy w internet i znaleźliśmy elektrozawór Whirlpool w cenie 20 zł z przesyłką. Wprawdzie cewki 220V nie da się wykorzystać, ale i tak nie będzie potrzebna, bo stara jest (chyba) sprawna. A jeśli wierzyć zdjęciom tylko nią elektrozawory się różnią (w Thetford mamy cewkę 12V).

elektrozawor-jednodrozny-180-stopni

Ostatecznie zamontowaliśmy nowy zawór ze starą cewką i jak się okazało najbardziej newralgiczny element naszej kamperowej toalety został naprawiony. Za 10% wartości części zamiennej, której rynkowa cena swoją drogą jest z kosmosu wzięta!

One Reply to “Elektrozawór toalety Thetford”

  1. Janek says: 14 czerwca 2020 at 20:49

    W kamperze gdy biorę wodę przez kranik w łazience czy nad zmywakiem to leje mi się tez woda w toalecie. Przypuszczam, ze to zawór odcinający nie zamyka ciśnienia w obwodzie. Czy możecie mi potwierdzić?
    Janek P.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.